News catgories

Categories

Emberton District Riding Club Show

Posted on Friday, July 26, 2013 by Heather Dodd

9th June 2013
Buckinghamshire

Show Jumping

Class 1: Peter Pan – Assisted
Riders Name Horse/Pony Name Placing
Emily Alderman Thumper 1st
Levi Hepburn Pitzwell Kestrel 2nd
Sophie Taylor Rupert 3rd
Ella White Oscar 4th
Chloe Collins Telgarth Vintage 5th
Hannah Bland Prince Firecracker 6th

Class 1: Peter Pan – Unassisted

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Ellie Jane Kerr Paddy 1st
Alexandra Hart Hafdre Starsky 2nd
Emily Alderman Penny 3rd
Charlie J Barrett Lady Wendlebury 4th
Class 2: Extremely Novice – Assisted
Riders Name Horse/Pony Name Placing
Sophie Taylor Rupert 1st
Emily Alderman Thumper 2nd
Finley Wooton Etude 3rd
Amy Davies Kingston 4th
Libby Hayes Gem 5th
Oliver Grahame Freddie 6th

Class 2: Extremely Novice – Unassisted

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Ellie Jane Kerr Paddy 1st
Alexandra Hart Hafdre Starsky 2nd
Oliver Hartigan Minty 3rd
Melissa Stapleton Blue Cross Star 4th
Emily Alderman Penny 5th
Skye Brampton Amigo 6th

 

Class 3: Mini Novice Individual

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Ellie Jane Kerr Paddy 1st
Camilla Tice Paddy 2nd
Charlotte Collins Bobby 3rd
Jade Davies Kingston 4th
Molly Barker Bobby 5th
Molly Murphy Golly 6th

Class 4: Novice Individual

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Olivia Hill Sweet Sherry 1st
Ellie Jane Kerr Paddy 2nd
Melissa Farquhar Delphinium Girl 3rd
Georgia Brooke Spider 4th
Joanne McCormac Dublins Pride 5th

Class 5: Small Open Individual Intermediate

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Georgia Brooke Spider 1st
Melissa Farquhar Delphinium Girl 2nd

Class 6: Open Individual

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Heidi Coye Simba 1st
Joanne McCormac Dublins Pride 2nd

 

IN HAND SHOWING

Class 7: Youngstock
Riders Name Horse/Pony Name Placing
Linda Browning Half A Guiness 1st
Sarah Thornton Smiths Surprise 2nd
Kelly Dagg Shadow 3rd
Claire Barrett Slades Mayflower Moon 4th
Moira Hayfield Evie 5th
Sheila Coote Heathviews Shalato 6th

Class 8: Coloured/Odd Coloured – Coloured

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Felicity Wells Athena 1st
Shannon Turner JJ Lightning 2nd
Andrea McCubin Moo Murphy 3rd
Kate Goodhew Brannings Cherry Pie 4th
Linda Browning Half A Guiness 5th

Class 8: Coloured/Odd Coloured – Odd Coloured

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Maureen Dagg Merlin 1st
Kelly Dagg Moonie 2nd
M Gregory Glebedale Popsicle 3rd
Sean Allen Cianti 4th

Class 9: Veteran

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Sheila Coote Ivinghoe Cherry B 1st
Pippa Hemsley Barty 2nd
Lisa Chawner Ossian 3rd
Amy Davies Kingston 4th

Class 10: Best Conditioned – Plaited

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Issy Sapwell Reylem Betty Boo 1st
Sarah Thornton Smiths Surprize 2nd
Georgia Brooke Spider 3rd
Rebecca Milroy Penstrumbly Our Twinkle 4th
Andrea McCubbin Moo Murphy 5th

Class 10: Best Conditioned – Unplaited

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Sheila Coote Heathviews Shalato 1st
Maureen Dagg Merlin 2nd
Moira Hayfield Evie 3rd
E Barker Threeshires Absolute Haven 4th
Kelly Dagg Moonie 5th
E Barker Threeshires Consort 6th

Class 11: Mountain & Moorland Registered – Small Breeds

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Kate Goodhew Brannings Cherry Pie 1st
Charlie J Barrett David Thomas 2nd
E Barker Threeshires Absolute Haven 3rd
E Barker Threeshires Consort 4th
L Gregory Togram Jenny Wren 5th
Claire Barrett Slades Mayflower Moon 6th

Class 11: Mountain & Moorland Registered – Large Breeds

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Emmy Whatton Nibbles 1st
Debbie Aydon Beachern Thunderbolt 2nd
Rosemary Vega Leyeswick Molly 3rd
Vicky Leggett Edindurno Glendronach 4th
Sheila Coote Heathview Shalato 5th

Class 12: Mountain & Moorland Unregistered/Partbreds

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Lisa Duffy Rupert 1st
Rebecca Milroy Penstrumbly Our Twinkle 2nd
Sarah Yates Mary 3rd
Emily Brooke Coco 4th

Class 13: Riding Horse/Pony

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Rebecca Milroy Penstrumbly Our Twinkle 1st
Sarah Thornton Smiths Surprize 2nd
Cheralyn Linton Allen Syrah 3rd
Sally Stapleton Royal Rupert 4th
Sean Allen Cianti 5th

Class 14: Child Handler – 10 Years & Under

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Caitlin Ellis Beros Sagaro 1st
Issy Sapwell Reylem Betty Boo 2nd
Sophie Emery Ollie 3rd
Chloe Collins Telgarth Vintage 4th
Kim Woolley Buzz 5th
Alfie Murtagh Coco 6th
Emmy Whatton Nibbles 6th

 

Class 15: Child Handler – 14 Years & Under

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Melissa Stapleton Royal Rupert 1st
Hannah Bland Prince Firecracker 2nd

Championship: Classes 7-15

Champion: Maureen Dagg & Merlin

Reserve Champion: Issy Sapwell & Reylem Betty Boo

Class 16: Horse/Pony with Most Attractive Face

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Shannon Turner JJ Lightning 1st
Issy Sapwell Reylem Betty Boo 2nd
Hannah Bland Prince Firecracker 3rd
Megan Oliver Pepper 4th
Amelia Hemming Hearts Desire 5th
Saskia South Bobby 6th

Class 17: Most Handsome Gelding

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Shannon Turner JJ Lightning 1st
Lexie Willis Toggi 2nd
Megan Oliver Pepper 3rd
Emily Brooke Spider 4th
A Williams Harry 5th
Maddie Siddals Red 6th

Class 18: Prettiest Mare

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Issy Sapwell Reylem Betty Boo 1st
Sarah Yates Mary 2nd
Sally Stapleton Duchess 3rd
Cheralyn Linton Allen Syrah 4th
Cassidy Siddals Kitty 5th
Sean Allen Cianti 6th

Class 19: Blemishes Don’t Count!

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Megan Oliver Pepper 1st
Rebecca Lee Drummer 2nd
Lexie Willis Toggi 3rd
Sally Stapleton Duchess 4th
Cheralyn Linton Allen Syrah 5th
Sean Allen Cianti 6th

 

Class 20: Best Mane & Tail

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Sally Stapleton Duchess 1st
Lucy Wood Rolly 2nd
Hannah Bland Prince Firecracker 3rd
Issy Sapwell Reylem Betty Boo 4th
Ellis Holmes Ernie 5th
Saskia South Bobby 6th

Class 21: Cheekiest Horse or Pony

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Alfie Murtagh Coco 1st
Kimberley Woolley Buzz 2nd
Amelia Hemming Hearts Desire 3rd
Issy Sapwell Reylem Betty Boo 4th
Cassidy Siddals Kitty 5th
Hannah Bland Prince Firecracker 6th

RIDDEN SHOWING

Class 22: Best Turnout – Plaited

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Chelsea Swift Goodnight Mr Tom 1st
Sophie Emery Ollie 2nd
Charlie J Barrett Lady Wendlebury 3rd
Issy Sapwell Reylem Betty Boo 4th

Class 22: Best Turnout – Unplaited

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Chloe Collins Telgarth Vintage 1st
Pippa Hemsley Barty 2nd

Class 23: Lead Rein

Riders Name Horse/Pony Name Placing
M Gregory Garonwood Phoebee 1st
Levi Hepburn Pitzwell Kestrel 2nd
Rebecca Lee Littlewern Drummer 3rd
Ella White Oscar 4th
Alfie Murtagh Coco 5th
Pippa Hemsley Barty 6th

Class 24: First Ridden

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Sophie Emery Ollie 1st
Katie Garratt Jollity 2nd
Caitlin Ellis Beros Sagaro 3rd
Rebecca Lee Littlewern Drummer 3rd

Championship: Classes 22-24

Champion: Chelsea Swift & Goodnight Mr Tom

Reserve Champion: Sophie Emery & Ollie

Class 25: Mountain & Moorland Registered – Small Breeds

Riders Name Horse/Pony Name Placing
M Gregory Glebedale Popsicle 1st
Levi Hepburn Pitzwell Kestrel 2nd
Annie Brown Daisy May 3rd
Rebecca Lee Littlewern Drummer 4th
Hope Denton Jack 5th

 

Class 25: Mountain & Moorland Registered – Large Breeds

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Nicola Spokes Millfields Doublet 1st
Karen Pickwick Altwallis Victory 2nd
Imogen Anthony Pinebar Miss Primrose 3rd

Class 26: Mountain & Moorland Unregistered/Partbreds – Small Breeds

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Lucy Wood Rolly 1st
Emily Brooke Coco 2nd

Class 26: Mountain & Moorland Unregistered/Partbreds – Large Breeds

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Chelsea Swift Goodnight Mr Tom 1st

Class 27: Ridden Veteran

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Geraldene Pittams Hillview Willie Brennan 1st
Karen Pickwick Altwallis Victory 2nd
M Gregory Garonwood Phoebee 3rd
Hollie Holmes Toggi 4th
Alexandra Hart Hafdre Starsky 5th
Jade Davies Kingston 6th

Class 28: Riding Club Horse or Pony – Pony

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Leah Campbell Beckham 1st
Rowena Beaumont Ed 2nd
Annie Brown Daisy May 3rd

Class 28: Riding Club Horse or Pony – Horse

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Melissa Griffiths Pferde Stud Gucci 1st
Chelsea Swift Goodnight Mr Tom 2nd
Skye Brumpton Amigo 3rd
Janette Gray Ripple Onyx 4th

Class 29: Ridden Hunter

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Geraldene Pittams Hillview Willie Brennan 1st
Megan Gammage A Black Tie Affair 2nd
Sarah Shears Pferde Stud Gucci 3rd

 

Class 30: Cradle Stakes

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Alexandra Hart Hafdre Starsky 1st
Levi Hepburn Pitzwell Kestrel 2nd
Ella White Oscar 2nd
Chloe Collins Telgarth Vintage 3rd
Rebecca Lee Littlewern Drummer 3rd

Class 31: Nursery Stakes

Riders Name Horse/Pony Name Placing

Class 32: Working Hunter Pony – Section C

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Rowena Beaumont Ed 1st

Class 33: Coloured/Odd Coloured

Riders Name Horse/Pony Name Placing
Leah Campbell Beckham 1st
Amelia Hemming Hearts Desire 2nd
Shannon Turner JJ Lightning 3rd

Championship: Classes 25-33

Champion: Geraldene Pittams & Hillview Willie Brennan

Reserve Champion: Melissa Griffiths & Pferde Stud Gucci

Handy Pony: 7 Years & Under

Riders Name Placing
Sophie Taylor 1st
Jasper Hayes 2nd
Ellie White 3rd
Sophie Taylor 4th
Emily Alderman 5th
Ruby Wilson 6th

Handy Pony: Over 7 Years

Riders Name Placing
Holly Holmes 1st
Libby Hayes 2nd
Shannon Turner 3rd
Ellis Holmes 4th
Leah Campbell 5th
Madi Siddals 6th

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Central Horse News, Unit 8, Glebe Business Park, Horley, Oxfordshire. OX15 6BN
Web design Dorset Weymouth and Portlandweb design pooleweb design witneyWeb design Weymouth and Portlandweb design oxfordshire