News catgories

Categories

A poignant day at Wheatley Horse Show 2014,

Posted on Tuesday, August 5, 2014 by Heather Dodd

Photos by kind permission of Paul Buddin of www.simple-website-solutions.co.uk

Wheatley Show Organising Team

Some of the helpers and the end of a busy day

Well, the Show went ahead with a great deal of help from Bicester Riding Club, writes organiser Lyn Shew.

Many people donated a pound to wear a coloured ribbon in memory of Kate Shew who died from cancer the week before. Kate was my right hand person since the beginning and she will be sadly missed by many of us.

The Show was very successful with over 120 people competing.

Wheatley Show Holly Hall

Holly Hall from Murcott riding her new horse Daddie’s Dollars. Holly’s previous horse died from cancer two months ago and Daddie’s Dollars know at home as Ghost, was bought to replace her horse. It’s a partnership that has worked very well and they had a great day at WHS.

RING 1 SHOWJUMPINGClass 1      The GBS – Novice Jumping

1st        Jessica Burrough – Hoz on  Tic Tac

2nd       Nina Campbell on Spring Disney

3rd        Bec Jameson Evans on Juvernas Pride

4th        Maeve Leaney on Storm

5th        Kathryn Doyle on Widget

6th        Lucy Price on Cobweb Casper

Class 2      Intermediate Jumping

1st        Ella Baskerville on Blue Boy

2nd       Katie Scott on  Mickey Blue Eyes

3rd        M Pritchard on  Bardon Rosco

4th        Holly Hall on Daddy’s Dollars

5th        Maeve Leaney on Storm

6th        Kathryn Doyle on Widget

Class 3      The Oxford Conservation – Puissance Challenge

1st        Ella Baskerville on Blue Boy

2nd       Niamh Holmes on Splash Down

3rd        Pete Sullivan on Troy

4th        Elise Clements on Bernabeau

5th        Phoebe McCairns on Maisy

6th        Nicola Lawrence on Westbrook Mary

Class 4           The Fit Kits – Seniors

1st        Pete Sullivan on Troy

2nd       Jane Tregurtha on Danielle

3rd        Anita Smith on Spellbound Wishmaster

4th        Kathryn Doyle on Widget

5th        Amanda Kent on Poppy

Class 5           The Philip Roelich Equestrian – Open Jumping

1st       Elise Clements on Bernabeau

2nd       Ella Baskerville on Blue Boy

3rd        Pete Sullivan on Troy

4th        Rob Hedges on Imotto

5th        Holly Hall on Daddy’s Dollars

6th        Niamh Holmes on Splash Down

RING 2 SHOWJUMPING

Class 6           The Rosetti Ice Cream – Cradle Stakes

1st        Mia Ash on Sweet Summer Dream

2nd       Georgina Weedon on Twizzle

3rd        Lucy Backer on Popcorn

4th        Lara Gasgoyne on Mountain Kai

5th        Olivia Harper Fraser on Annie

6th        Sadie Lloyd on Robbie

Class 7           The Katie Lawrence – NurseryStakes

1st        Saskia Mohan on Minstrel

2nd       Sadie Lloyd on Robbie

3rd        Mia Ash on Sweet Summer Dream

4th        Rebekah Seed on Whisper

5th        Lara Gasgoyne on Mountain Kai

6th        Olivia Harper Fraser on Annie

Class 8           The Ken Watts 14.2hh & Under Jumping

1st        Lucy Price on Honey

2nd       Lucinda Oakey on Robbie

3rd        Saskia Mohan on Minstrel

4th        Serena Rees on Splash

5th        Merry Longman on Pippa

6th        Katie Bennett on Looby

Class 9           The Mounthill Racing & Barnewood Kennels Horse & Hound

1st           Emily Saeed on Zac

2nd       Merry Longman on Pippa

3rd        Carla Hollier on Charlie

4th        Poppy Berday Webster on Oopsa Daisy

5th        Marcedes Doughty on Theo

6th        Leah King on Spellbound Wishmaster

Class 10         The Fishing at Adwell Over 14.2hh Jumping

1st        Alex Young on The Aviator

2nd       Kim Elbo on Bella

3rd        Grace Thatcher on BSR Millwater Justin

4th        Shakira Polden on Park Lizzie

5th        Poppy Berday Webster on Oopsa Daisy

6th        Louise Griffiths on The Highwayman

Class 11         The Baskerville, Horgan & Partners Mini Jumping

1st        Lucy Price on Honey

2nd       Lucinda Oakey on Robbie

3rd        Nina Campbell on Spring Disney

4th        Saskia Mohan on Minstrel

5th        Louise Griffiths on The Highwayman

6th        Sian Callow Salt on Fletcher

RING 3 DRESSAGE

Class 12         Intro A (2008) Walk & Trot Test

1st        Karen Curran on Jigsaw

2nd       Carolyn Hayles on Lofty

3rd        Shakira Polden on Park Lizzie

4th        Kaiya Earwicker on Trojan

5th        Phyllie Dolan on Annie

6th        Kim Green on Dizzy Rascal

Class 13         Wheatley Farm Shop, Prelim 01 (2006)

1st        Julia Cave on Trojan

2nd       Carolyn Hayles on Lofty

3rd        Kim Green on Dizzy Rascal

4th        Nina Powell on Apple

Class 14         Kim Pigott Equine Services, Prelim 18 (2008)

1st        Hannah Gidney on Lucy

2nd       Jane Tregurtha on Beant

3rd        Julia Cave on Trojan

4th        Claire Budd on The Eye Catcher

5th        Jayne Prestwich on Alfie

6th        Liv Rand on Enfield Chase

Class 14         Oxford Biosystems, Novice 28

1st        Jane Tregurtha on Beant

2nd       Hannah Gidney on Lucy

3rd        Kate Ferrier on Surprise Bellinni

4th        Jane Bird on Norman Jennings ‘Storm’

 

RING 4 IN HAND SHOWING

CLASS 16      Condition in Hand

1st        Alison Pitcher and New Copse Brightside

2nd       Emma Knight and Finchairn Kestral

3rd        Ella Jones and Rodney

4th        Michael Maycock and Bally Brack Blossom

5th        Emma Kent and Set Two

6th        Keiran O’Donaghue and Bronze Buccaneer

CLASS 17      The Peacock, Fabulous Feathers & Forelocks

1st        Ingrid Allen and Henry

2nd       Madeline Orlando and Paloma Picasso

3rd        Bridgette Dack and Blue Cross Buddy

4th        Serena Rees and Splash

5th        Caroline Mansfield and Molly

6th        Michele Cameron and Charlie

CLASS 18      NFU Mutual, Foreign Breeds

1st        Emma Kent and Set Two

2nd       Keiran O’Donaghue and Bronze Buccaneer

CLASS 19a    Mountain & Moorland – Large

1st        Stacey Kremer and Joytown Copper Beach

2nd       Karen Simons and Chain Leys Foxy Lady

3rd        Ella Jones and Rodney

4th        Susan Shirley and Staines mallord

5th        Judy Clements and Hermits Drifter

6th        Darcy O’Donaghue and Granby Greyfriar

CLASS 19b    Mountain & Moorland – Small

1st        Linzi Bulpitt and Rosebarr Bobbie 11

2nd       Emma Kent and Finchairn Kestral

3rd        Catherine Parry and Brittleton Rose Bank

4th        Dawn Hankins and Roly

5th        Charlotte Hope and Smith

6th        Alison Pitcher  and New Copse Brightside

CLASS 20      The BSR Veterans

1st        Dawn Hankins and Roly

2nd       Alison Pitcher and New Copse Brightside

3rd        Katie Lovegrove and Edward

4th        Michelle Watts and Arabella

5th        Keiran O’Donaghue and Clarena

6th        Phyllie Dolan and Annie

CLASS 21a    The Food 4 U, Coloured Horse or Pony – Traditional

1st        Sophie Garnell and Bailey

2nd       Louisa Brook and Delta Lady

3rd        Bridgette Dackon and Blue Cross Buddy

4th        Tracy Jones and Queen of Diamond Beauty

5th        Lucy Miller and Pingu

6th        Judy Clements and Hermits Drifter

CLASS 21b    Coloured Horse or Pony – Non Native

1st        Beccs Belcher and Faugher Ryan

2nd       Emma Kent and Grafs Espoir

3rd        Anita Smith and Spellbound Wishmaster

4th        Bethany Howard and Draghi Cover Girl

5th        Katie Lovegrove and Edward

6th        Natalie Wilson and Apache

CLASS 22      The Dobbins Clobber, Cob/Maxi Cob

1st        Beccs Belcher and Faugher Ryan

2nd       Liz Morris and  Jack

3rd        Michael Maycock and Bally Brack Blossom

4th        Louisa Brook and Delta Lady

5th        Bridgette Dack and Blue Cross Buddy

6th        Bethany Howard and Draghi Cover Girl

CLASS 23      The Teme Valley Rosettes, Blemished But Still Beautiful

1st        Harriet Norman and Morgan Gold 111

2nd       Laura Nobes and Riskareas

RING 5 The BDS JUNIOR SHOWING

CLASS 24      Leading Rein Pony

1st        Poppy Hornsby on Twilight

2nd       Amelie Davies on Leahness Chancer

3rd        Freddie Cloke on Jaborandi

4th        Charlotte Hope on Smith

5th        Evie Hunt on Peppermint

6th        Archie Cloke on Bacardi Breezer

CLASS 25      1st Ridden Pony

1st        Amy Bakker on Spirit

2nd       Maia Ash on Sweet Summer Dream

3rd        Freddie Cloke on Jaborandi

4th        Olivia Harper-Fraser on Annie

5th        Poppy Davies on Leahness Chancer

6th        Archie Cloke on Bacardi Breezer

CLASS 26      Pony Club Pony or Horse

1st        Susan Dolan on Twinkle

2nd       Jessie Burrough-Hoq on Tic Tac

3rd        Izzy Jameson Evan on Juvernas

4th        Maia Ash on Sweet Summer Dream

5th        Emily Beaman on Black Jack

6th        Phyllie Dolan on Annie

CLASS 27      Young Handler

1st        Lucinda\ Oakey on Robbie

2nd       Carla Hollier on Charlie

3rd        Archie Cloke on Bacardi Breezer

4th        Maia Ash on Sweet Summer Dream

5th        Emily Beaman on Black Jack

6th        Phyllie Dolan on Annie

CLASS 28      Fancy Dress

1st        Alexia Powell on Bonkers Conkers

2nd       Georgina Weedon on Twizzle

3rd        Tilly Gawthorn on Arthur

4th        Rachel Townley on New Copse Bright Lady

5th        Annabel Beaman on Mayfair

RING 6 RIDDEN SHOWING

CLASS 29      The Anna Johnson & Associates, Best Turned Out

1st        Beccs Belcher on Faugher Ryan

2nd       Rebecca Knight on Fiusedges Royal Eclipses

3rd        Stephanie Lawrence on Staines Mallard

4th        Alessandra Court on Indigo Blue Star

5th        Dawn Hankins on Roly

6th        Jayne Prestwich on Alfie

CLASS 30      The Bareback Laundry Riding Horse

1st        Amanda Bury on Bollinger

2nd       Kate Ferrier on Bellinni Surprise

3rd        Clare Buddin on The Eye Catcher

4th        Sonia Yeates on Curragraigue Boy

CLASS 31      The Manor House Stoves, Coloured Horse or Pony

1st        Katie Scott on Mickey Blue Eyes

2nd       Tracy Jones on Queen of Diamond Beauty

3rd        Debra Jones on Mason

4th        Lucy Bennet on Edward

5th        Jacqui Chok on Lilly

6th        Katie Lovegrove on Edward

CLASS 32      The Mill View Plant Nursery, Cob/Maxi Cob

1st        Tessa Brownings on John Combine

2nd       Emma Turner on Harvey

3rd        Debra Jones on Mason

4th        Tracy Jones on Queen of Diamond Beauty

CLASS 33      The Hawk Walk, Foreign Breeds

1st        Gemma Marston on Rid

2nd       Jayne Prestwich on Alfie

3rd        Marcedes Doughty on Theo

4th        Alessandra Court on Indigo Blue Star

CLASS 34      The Bayley Family, Mountain & Moorland

1st        Linzi Bulpitt on Rosebarr Bobbie 11

2nd       Emma Kent on Finchairn Kestral

3rd        Ella Jones on Rodney

4th        Charlotte Bunyard on Night Thunder

5th        Hannah Nicholas on JJ

6th        Daisy Hopkins on Master Mouse

CLASS 35      The BHS Oxford, Veterans

1st        Hannah Gidney on Lucy

2nd       Charlotte Lanczak on Abergillan Farina

3rd        Jane Bird on Norman Jennings ‘Storm’

4th        Karen Curren on Jigsaw

5th        Georgina Zobel on Flyn

6th        Jessie Burrough Hoq on Tic Tac

CLASS 36      The Practice, Blemished but Still Beautiful

1st        Georgina Zobel on Flyn

2nd       Katie Scott on Mickey Blue Eyes

3rd        Charlotte Lanczak on Abergillan Farina

4th        Alessandra Court on Indigo Blue Star

CLASS 37      The Bicester Riding Club Riding Club/ Pony Club Horse or Pony

1st        Hannah Gidney on Lucy

2nd       Ingrid Allen on Henry

3rd        Tom Whelan on Fergal

4th        Ella Jones on Rodney

5th        Tracy Light on Cleo

6th        Tracy Jones on Queen of Diamond Beauty

CLASS 38      The AJ Ridden Hunter

1st        Tracy Light on Cleo

2nd       Jane Bird on Norman Jennings ‘Storm’

3rd        Tom Whelan on Fergal

4th        Claire Budd on The Eye Catcher

5th        Emma Turner on Harvey

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Central Horse News, Unit 8, Glebe Business Park, Horley, Oxfordshire. OX15 6BN
Web design Dorset Weymouth and Portlandweb design pooleweb design witneyWeb design Weymouth and Portlandweb design oxfordshire